Oddział Dzienny Rehabilitacji Kardiologicznej

Oddział Dzienny Rehabilitacji Kardiologicznej swoją działalność rozpoczął w październiku 2015 roku. Pacjenci Oddziału są poddawani procesowi rehabilitacyjnemu, który ma za zadanie zwiększyć wydolność krążeniowo – oddechową oraz ogólną sprawność organizmu.

Na oddziale znajduje się sala kinezyterapii wyposażona w 5 cykloergometrów rowerowych, drabinki, materace do ćwiczeń, woreczki, laski gimnastyczne, piłki, taśmy do ćwiczeń oporowych, kozetkę, pulsoksymetry, ciśnieniomierze, gabinet lekarski, gabinet psychologa, sala wypoczynku, szatnia z prysznicem dla pacjentów, gabinet masażu oraz sala do testów wysiłkowych.

Na wyposażeniu oddziału znajduje się : elektrokardiograf, rejestrator holterowski, defibrylator, kardiomonitor, stanowisko diagnostyczne z programem do prowadzenia prób wysiłkowych, bieżnia, rejestrator długotrwałych zapisów EKG, apteczka z zestawem przeciwwstrząsowym.

Zakres działalności leczniczej obejmuje:

Na oddział przyjmowani są pacjenci po operacjach kardiologicznych, ostrych zespołach wieńcowych oraz z chorobami układu krążenia. Warunkiem przyjęcia na oddział jest skierowanie wypisane przez odpowiedniego specjalistę ( kardiologa, kardiochirurga, specjalistę chorób wewnętrznych lub lekarza specjalista rehabilitacji z odpowiedniego oddziału / poradni), a także badanie echokardiograficzne oraz próba wysiłkowa, wykonane po ostatnim incydencie kardiologicznym i nie starsze niż 6 miesięcy. Na koniec rehabilitacji odbywa się próba wysiłkowa dzięki której można ocenić poprawę wydolności fizycznej.

Na oddziale, oprócz rehabilitacji kardiologicznej, zapewniamy również konsultacje psychologiczne, terapię relaksacyjną, konsultacje lekarskie oraz dietetyczne.

Przydatne informacje

O oddziale

Chorzy hospitalizowani mogą liczyć na pomoc i wsparcie fachowego personelu pielęgniarskiego, wczesne leczenie usprawniające, realizowane przez zatrudnione w oddziale mgr rehabilitacji oraz wsparcie psychologa szpitalnego.

Pacjenci oddziału po zakończeniu leczenia szpitalnego mają zapewnioną kontynuację procesu leczniczego i rehabilitacyjnego w Poradni Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej oraz Zakładzie Rehabilitacji Leczniczej, znajdujących się na terenie szpitala.

Personel oddziału udziela wszelkich wskazówek osobom opiekującym się pacjentem, dotyczących postępowania po operacji, rehabilitacji oraz pielęgnacji po zabiegu (zmiana pozycji ciała, ćwiczenia ruchowe w łóżku i poza łóżkiem, ćwiczenia oddechowe, oklepywanie), pielęgnacji oraz pomocy podczas karmienia chorych zwłaszcza leżących.

Kadra Zarządzająca

• Kierownik Oddziału