Co warto wiedzieć przed przybyciem do Szpitala?
Wejście do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z Izbą Przyjęć znajduje się po prawej stronie od wejścia głównego, dojście wzdłuż segmentów budynku poradni specjalistycznej.
W sytuacjach nagłych (w tym wjazd Zespołów Ratownictwa Medycznego) – wjazd do szpital / dojazd prosto w kierunku Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Przyjęcia planowe (ze skierowaniem) odbywają się zgodnie z ustalonym z Pacjentem harmonogramem oraz uzgodnionym terminem.
Tryb przyjęcia do szpitala
TRYB NAGŁY
Pacjent transportowany jest przez Zespoły Ratownictwa Medycznego lub zgłasza się samodzielnie (bez skierowania) /wraz z rodziną do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Po badaniu przez lekarza dyżurnego SOR/ lekarza dyżurnego części zabiegowej SOR kwalifikowany jest do dalszego leczenia szpitalnego bądź informowany jest, o braku wskazań do hospitalizacji i możliwości dalszego leczenia w trybie ambulatoryjnym. Jeżeli stan zdrowia pacjenta nie wymaga udzielenia świadczeń zdrowotnych w trybie nagłym, wówczas pacjent jest kwalifikowany do przyjęcia w trybie planowym i wpisany na listę oczekujących na udzielenie świadczenia. Kolejność przyjęcia do wskazanego na skierowaniu oddziału wyznaczana jest z zachowaniem kolejności zgłoszenia.
TRYB PLANOWY
Pacjent zgłasza się samodzielnie do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z Izbą Przyjęć. Wymagane jest skierowanie do szpitala.
Uprzejmie prosimy o przygotowanie się do pobytu w szpitalu według poniższej instrukcji.
- Prosimy o zgłoszenie się do szpitala w dniu planowego przyjęcia pomiędzy 8.00 a 9.00 lub też zgodnie z ustaleniami lekarza, na czczo, tzn. nic w tym dniu nie jeść ani nie pić!
- W przypadku konieczności zażycia leków, należy je przyjąć, popijając niewielką ilością wody.
- Bezpośrednio po przyjęciu do oddziału należy powiadomić lekarza o posiadanych przez siebie lekach. Stosowanie ich musi być uzgodnione z lekarzem leczącym.
PRZYJĘCIE DO ZABIEGU OPERACYJNEGO
Uprzejmie prosimy o przygotowanie się do pobytu w szpitalu według poniższej instrukcji.
- Na 2-3 dni przed zgłoszeniem się do operacji postulujemy jeść potrawy lekkostrawne i małoresztkowe w porcjach o połowę mniejszych niż zwykle. Proszę pić codziennie 2-3 litry wody mineralnej niegazowanej.
- Potrawy lekkostrawne i małoresztkowe to potrawy zawierające nabiał (bez sera żółtego), mięso drobiowe, jarzyny niewzdymające (bez grochu, fasoli, kapusty, kalafiora, cebuli, czosnku) najlepiej gotowane z małą ilością tłuszczu.
Prosimy zabrać ze sobą:
- Informację od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej bądź specjalisty odnośnie wykazu zażywanych przez Państwa leków (wraz z dawkowaniem, godz. przyjmowania) lub w przypadku jej braku przyjmowanych leków (w oryginalnych opakowaniach), które Państwo na stałe przyjmujecie.
- Około godz. 9.00- 10.00 proszę zgłosić się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z Izbą Przyjęć Szpitala. Nie ma powodu, by przychodzić wcześniej, ponieważ w Szpitalu obowiązuje określony harmonogram przyjęć
Niezbędne dokumenty:
- Dowód tożsamości (np.: dowód osobisty, paszport),
- Emeryci i renciści – aktualna legitymacja emeryta, rencisty,
- Skierowanie do szpitala,
- Pełna dokumentacja medyczna wraz z wynikami badań, które były podstawą ustalenia rozpoznania umieszczonego na skierowaniu,
- Posiadane ewentualne konsultacje specjalistyczne niezbędne w dalszym toku leczenia,
Drogie Panie pamiętajcie o:
- pozostawieniu cennej biżuterii w domu,
- zmyciu lakieru u rąk i nóg (kolor płytki paznokciowej jest ważną informacją o Waszym zdrowiu),
- skróceniu paznokci (bez tipsów),
- nie usuwaj owłosienia w miejscu planowego zabiegu operacyjnego (zakazane jest golenie oraz stosowanie chemicznych środków depilujących),
- w przeddzień przyjęcia do szpitala lub na kilka godzin przed przyjęciem do szpitala wykonaj w warunkach domowych dokładny prysznic całego ciała, szczególną uwagę zwracając na miejsce planowego zabiegu operacyjnego oraz okolice: pępka, pach, pachwin i krocza.
Co pacjent powinien zabrać:
- piżamę (i ewentualnie szlafrok) – w przypadku jej braku pacjent otrzyma piżamę szpitalną)
- przybory toaletowe (szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, kosmetyki)
- obuwie domowe/ klapki pod prysznic
- wyniki posiadanych badań dodatkowych
- karty wypisowe z przebytego leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego
- dodatkowe rzeczy: np. telefon komórkowy, książki, czasopisma i inne